rycerskie-dni-rodzin-2015.jpg

Rycerskie Dni Rodzin 2015

Rodzina drogą nawrócenia i ewangelizacji

Niepokalanów Lasek, 1-3 maja 2015 • 5-7 czerwca 2015

Ósmy rok z rzędu i po raz pierwszy w dwóch terminach - w Ośrodku Formacyjnym Rycerstwa Niepokalanej, Niepokalanowie Lasku w pierwszych dniach maja i na początku czerwca spotkały się rodziny z różnych części Polski, aby Gospodyni tego miejsca, najlepszej Matce, zawierzyć całe swoje życie.

Msza święta w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej zainaugurowała VIII Rycerskie Dni Rodzin, których program, jak co roku, był dość rozbudowany. Codzienna wspólna Eucharystia angażowała do posługi zarówno dzieci, jak i dorosłych. Radością były: wspólny śpiew, rozważanie słowa Bożego, procesja dzieci z darami Ołtarza, uwielbienie po Komunii świętej. Wieczorami rodzice mieli możliwość uczestniczenia w celebracjach, czyli nabożeństwach połączonych z adoracją Najświętszego Sakramentu. Podczas pierwszej z nich można było własnymi słowami zawierzyć siebie i swoich najbliższych Matce Bożej Królowej Polski; w czasie drugiej Pan Jezus Eucharystyczny był wyjątkowo bliski, można było podejść do Niego i od serca wyrazić swoje pragnienia.

Gościem tegorocznej edycji Rycerskich Dni Rodzin był ks. Piotr Pawlukiewicz, znany duszpasterz, kaznodzieja i teolog. Ks. Piotr odniósł się do rozważanego przez rodziny tematu: „Rodzina drogą nawrócenia i ewangelizacji”, podejmując bardzo istotne kwestie związane z życiem małżeńskim i codziennym życiem rodzinnym. W obrazowy sposób wyjaśniał, jak podchodzić do różnych spraw związanych z moralnością, obalał mity, zachęcał do szczerości i otwartości przed samym sobą, do ściągania masek i akceptowania swoich ról jako mąż i żona, matka i ojciec, do wzajemnego zrozumienia i szacunku.

Kolejnymi gośćmi byli Małgorzata i Dawid Wachowiakowie, młode małżeństwo z Błonia, absolwenci Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW. Poprowadzili oni spotkanie, którego tematem był szacunek dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dawid, który jest związany z Fundacją Pro - prawo do życia, przedstawił fakty dotyczące dokonywania aborcji na świecie, a także w naszym kraju, zachęcając do aktywnego włączania się w akcje służące obronie życia tych najmniejszych i najbardziej niewinnych. Małgorzata opowiedziała o bardzo trudnym doświadczeniu, które ich spotkało i wielkiej Bożej łasce, która się w tym objawiła. Uczestnicy zaangażowali się w odegranie scenek przygotowanych przez prelegentów. Małgorzata i Dawid poruszyli także ważną kwestię zgody w małżeństwie, którą jako pasjonaci polskiego tańca narodowego zobrazowali, prezentując Kujawiaka.

Organizatorzy Rycerskich Dni Rodzin: S. Teresa M. Michałek OV oraz Aleksandra i Karol Wojtynowie krótko przypomnieli uczestnikom spotkania historię Rycerskich Dni Rodzin, przedstawili „duchową ofertę” Niepokalanowa dla rodzin, w której najważniejsze propozycje to: doroczne Rycerskie Dni Rodzin (maj i czerwiec), Maryjne Rekolekcje dla Rodzin (druga połowa sierpnia), a także Dni Skupienia dla Matek i Ojców (połowa listopada). Aleksandra Wojtyna, administrator serwisu Mama Expert, opowiedziała o tej nowo powstałej inicjatywie dla kobiet, o warsztatach dla mam, a także możliwości współpracy przy tworzeniu serwisu oraz potrzebie krzewienia idei radosnego macierzyństwa. Zarówno inicjatywa Mama Expert, jak i istniejąca już od kilku lat inicjatywa Przymierze Rodzin Niepokalanej, są obecnie wspierane przez powstałą 8 grudnia 2014 r. Fundację Niepokalanej.

Jak co roku prężna grupa młodych animatorów (w tym roku przy wsparciu małżeństwa z Łodzi, Agnieszki i Piotra Milewskich) opiekowała się dziećmi w czasie, gdy rodzice mieli swoje zajęcia. Pociechy brały udział w konkursach przygotowanych przez organizatora Olimpiady na Maxa, Dawida Bigaja; dzięki pięknej pogodzie mogły cieszyć się z aktywności na świeżym powietrzu, a najmłodsze maluchy bawiły się, rysowały i uczyły wesołych piosenek.

Rodziny, które wzięły udział w terminie czerwcowym, mogły uczestniczyć w koncercie dziecięcego zespołu Mały Chór Wielkich Serc z Łodzi, który wystąpił pod batutą o. Piotra Kleszcza, franciszkanina, przed ołtarzem polowym na terenie klasztoru Niepokalanów. Był to taki mały piknik zorganizowany z okazji „delikatnie spóźnionego” Dnia Dziecka.

Duchową opiekę nad rodzinami podjął jak co roku o. Piotr M. Lenart, redaktor naczelny "Rycerza Niepokalanej", który był cały czas do dyspozycji - głosił słowo Boże i posługiwał w konfesjonale.

Organizatorzy pragną wyrazić swoją wdzięczność przede wszystkim wobec wszystkich uczestników, których zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie. Dziękujemy gospodarzom, ojcom franciszkanom, opiekującym się Ośrodkiem w Niepokalanowie Lasku, na czele z o. Stanisławem M. Piętką, prezesem narodowym Rycerstwa Niepokalanej, za otwartość, życzliwość i wsparcie finansowe obydwu spotkań z funduszu MI. Dziękujemy także za wsparcie finansowe Gminie Teresin. Z serca dziękujemy Siostrom ze Zgromadzenia Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej za opiekę nad dziećmi w czasie majowego turnusu. Szczególne podziękowania ślemy do blisko 300 zakonów kontemplacyjnych, które modlitwą wspierają podejmowane przez nas dzieła. Prosimy o dalsze duchowe wsparcie, bo rzecz dotyczy sprawy wielkiej wagi, jaką jest współczesna polska rodzina.

Komentarze

Script logo