Spotkanie rodzin, Niepokalanów Lasek - lipiec 2020
    Spotkanie rodzin, Niepokalanów Lasek - lipiec 2020

MRdR 2020 | Niepokalana w rodzinie, zwycięstwo w rodzinie

Mimo restrykcji i ograniczeń związanych z pandemią SARS-CoV-2 w ośrodku rekolekcyjnym w Niepokalanowie Lasku odbyło się spotkanie dla rodzin. Wzięło w nim udział 8 rodzin, zaś dwie rodziny prowadziły zajęcia warsztatowe oraz konferencje z uczestnikami spotkania.

Temat przewodni spotkania: Niepokalana w rodzinie, zwycięstwo w rodzinie - nawiązywał do 100. rocznicy "cudu nad Wisłą". W świetle polskiej maryjności uczestnicy spotkania starali się spojrzeć na swoje rodziny i ich misję we współczesnym świecie.

W tym roku, ze względu na wymogi związane z ochroną przed zarażeniem się COVID-19, program został tak dostosowany, aby przebieg rekolekcji był bezpieczny, a jednocześnie umożliwiał wspólną rodzinną modlitwę, owocną refleksję oraz odpoczynek w pięknym leśnym otoczeniu.

W owocnym przeżyciu spotkania pomagali zaproszeni goście: Karol i Aleksandra Wojtynowie z Zamościa - inicjatorzy Maryjnych Inicjatyw dla Rodzin, oraz Justyna i Krzysztof Kusiowie z Bydgoszczy - rodzinny terapeuci. Poszczególni prelegenci starali się przybliżyć tematy związane z wychowaniem i dawaniem dobrego przykładu życia dla swoich dzieci oraz o problemach, które w ostatnich czasach rodzice i dzieci napotykają, np. lęki.

Duchowo nad zgromadzonymi rodzinami czuwał o. Piotr M. Lenart - wiceprezes narodowy Stowarzyszenia "Rycerstwo Niepokalanej" w Polsce. Podczas codziennych kazań starał się on przybliżać Matkę Boża oraz ideę oddania się Jej w rodzinie. 8 osób na koniec spotkania wstąpiło w szeregi Rycerstwa Niepokalanej, zaś inni odnowili swoje osobiste się Jej oddanie. Prowadzący spotkanie każdego dnia zachęcał rodziców do podjęcia dialogu z dziećmi na temat różnych aspektów wiary w życiu codziennym. Nie zabrakło też czasu na osobista modlitwę, gdyż każdego wieczoru był czas na indywidualną adorację.

W ramach spotkania Dawid Bigaj zorganizował i przeprowadził IV edycję Rodzinnej Olimpiady "na Maxa", podczas której rodzice i dzieci mogli wykazać się w konkurencjach sportowych i intelektualnych, a wszystko to odbyło się w sposób bezpieczny, z zachowaniem norm dystansu społecznego. Jak co roku zwycięskie rodziny odjechały z pucharami i pamiątkowymi medalami oraz dyplomami.

Ze względu na bezpieczeństwo wyjątkowo w tym roku nie było zajęć dla dzieci, a program spotkania został tak ułożony, by rodzice mieli sposobność nie tylko do opieki, ale i do zajęć dydaktycznych ze swoimi pociechami.

FN

Komentarze

Script logo