rodzina-bogata-milosierdziem-2015.jpg

Maryjne Rekolekcje dla Rodzin 2015

Rodzinne przygotowania do Roku Miłosierdzia

W 2. rocznicę swego wyboru na Stolicę Piotrową Ojciec Święty Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty dedykowany miłosierdziu. Ten fakt zainspirował organizatorów maryjnych inicjatyw dla rodzin, dlatego też rekolekcje rodzinne w dniach 17-22 sierpnia 2015 r. odbyły się pod hasłem: "Rodzina bogata miłosierdziem". 

Chociaż oficjalne obchody Świętego Roku rozpoczną się dopiero 8 grudnia 2015 r., to już dziś warto bardziej skierować swoje myśli do miłosiernego Boga, który jest źródłem wszelkich uczynków miłosierdzia podejmowanych przez człowieka na co dzień wobec bliźnich. Rodzina jest najlepszym środowiskiem do tego, aby kształtować postawę miłosierdzia, okazywać bezinteresowną miłość, rozbudzać „wyobraźnię miłosierdzia”.

Od poniedziałku do soboty 18 rodzin, które przyjechały do Niepokalanowa z różnych części Polski, a także spoza naszych granic, pochylało się nad tym szerokim zagadnieniem miłosierdzia. Podstawą i punktem wyjścia była codzienna Eucharystia, wspólne modlitwy, celebracje i nabożeństwa, szczególnie Koronka do Miłosierdzia Bożego. Duchowym opiekunem spotkania, celebransem i kaznodzieją był o. Piotr M. Lenart, redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej”. Pomocą do lepszego zgłębienia swojego powołania były warsztaty dla kobiet: 7 kluczy do szczęśliwego macierzyństwa oraz warsztaty dla mężczyzn: M.I. - Męska Inicjatywa przygotowane i poprowadzone przez rycerskie małżeństwo Aleksandrę i Karola Wojtynów, s. Teresę Michałek OV przy wsparciu małżeństwa z Bydgoszczy: Justyny i Krzysztofa Kusiów, którzy animowali pracę w grupach. W programie rekolekcji były także dwie „pielgrzymki”: do sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej Pani Mazowsza w Miedniewicach oraz do Niepokalanowa. W Miedniewicach, gdzie znajduje się cudowny obraz przedstawiający Świętą Rodzinę, z rodzinami spotkały się siostry klaryski. W tym miejscu chcemy z serca podziękować wszystkim zakonom klauzurowym, które swoją modlitwą wspierają maryjne inicjatywy dla rodzin: zjazdy, rekolekcje, warsztaty, inicjatywę Mama Expert i Fundację Niepokalanej. Nie wyobrażamy sobie naszego działania bez Waszego, Drogie Siostry, wsparcia duchowego.

Młodzi uczestnicy rekolekcji brali każdego dnia udział w II edycji "Olimpiady na Maxa". Konkurencje, nagrody i prawdziwe medale przygotował rycerz Niepokalanej Dawid Bigaj. Najmłodszymi opiekowali się wspaniali młodzi wolontariusze - animatorzy.

Pierwsze owoce tych dni to 20 osób, które dobrowolnie oddały swoje życie w ręce Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana Kolbego. Wszystkim dziękujemy za piękne świadectwo wiary, życzliwość i otwartość.

Komentarze

Script logo