Rycerski Zjazd Rodzin 2010

    zjazd-rodzin_grupowe.jpg

Rodzino, kochaj życie!


30 kwietnia - 3 maja 2010


Rodzino, kochaj życie – brzmiało hasło Rycerskiego Zjazdu Rodzin, który po raz trzeci odbył się w Niepokalanowie Lasku, tradycyjnie w długi majowy weekend.

 Nie bez niespodzianek

Ranek 30 kwietnia upłynął na ostatnich przygotowaniach oraz na modlitwie za uczestników zjazdu.

Jak zwykle nie zabrakło niespodzianek. Dwie rodziny musiały zawrócić z drogi i nie dojechały na spotkanie. Inne z powodu korków na drogach dojechały bardzo późno. Z tego względu organizatorzy musieli trochę zmodyfikować program i dostosować go do zaistniałej sytuacji.

Piątek przeznaczony był głównie na rozlokowanie uczestników, poznanie się wzajemne i omówienie programu.

 Gotowość przyjęcia Chrystusa

W sobotni poranek, 1 maja, uczestnicy otrzymali smutną wiadomość o śmierci Renaty Kupis, sekretarz narodowej MI. Wielu znało ją dobrze, dlatego przez wszystkie dni modlono się za nią i za jej najbliższą rodzinę.

Po modlitwach porannych dzieci wraz ze swoimi opiekunami udały się na swoje zajęcia, zaś rodzice podczas celebracji "Modlitwa o miłość" mogli przed Panem Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie. Symbolicznie każda żona zostawiła kwiatek przed figurką Matki Bożej Fatimskiej, mąż zaś zapalał świecę od Paschału, aby w ten sposób wyrazić gotowość przyjęcia Chrystusa i budowania na Nim dalszego małżeńskiego życia. Była też możliwość odnowienia duchowego podczas sakramentu pokuty i pojednania.

Po tym wzruszającym nabożeństwie i modlitwie o miłość nastąpiło spotkanie z Chrystusem na Eucharystii – w Jego Słowie i u Jego Stołu. W czasie homilii najmłodsze dzieci udały się na tzw. Akwarium – czyli zajęcia, podczas których w przystępny sposób mogły przyswoić sobie Słowo Boże z danego dnia. Dzięki temu rodzice mogli spokojnie wysłuchać kazania i zastanowić się nad Liturgią Słowa.

Po południu panie przedszkolanki z Przedszkola nr 4 w Sochaczewie poprowadziły warsztaty dla rodziców i dzieci, poświęcone temu, jak bawić się z dziećmi. Spotkanie to, które zawierało wiele zabaw ruchowych i wymagało sporego wysiłku, było niesamowitą frajdą nie tylko dla dzieci, ale i dla bawiących się z nimi rodziców.

Podczas zjazdu organizatorzy przewidzieli dwie konferencje, dotykające "palących" chociażby w mediach tematów związanych z ludzkim życiem. Pierwszą na temat naprotechnologii przeprowadziła Dorota Mazur, absolwentka teologii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

W tym czasie dzieci pod opieką Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej "kręciły" film rysunkowy o życiu Pana Jezusa i Maryi. Natomiast starsze dzieci brały udział w turnieju "MI-onerzy". Wieczorem mali i dorośli uczestniczyli w celebracji o Cudownym Medaliku.

W niedzielę, 2 maja, dorośli wysłuchali konferencji o. Jerzego Brusiły, franciszkanina, który mówił o meandrach metody in vitro. Bardzo ciekawą i bogatą w treści konferencję uzupełniała praca w grupach.

W tym czasie dzieci mogły obejrzeć narysowany przez siebie film, brały udział w konkursie śpiewu, a starsze odwiedziły Niepokalanów i zapoznały się z życiem oraz działalnością św. Maksymiliana.

 Majówka rodzin

Po obiedzie uczestnicy zjazdu wyruszyli na "majówkę rodzin" do pobliskiego sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, patronki i opiekunki rodziny. Jedna z sióstr niepokalanek ciekawie przedstawiła historię tego miejsca, zapoznała także przybyłych z osobą bł. m. Marceliny Darowskiej, która cieszy się dużym wstawiennictwem w rozwiązywaniu trudnych dla rodziny spraw. Miejscowe siostry przygotowały dla wszystkich poczęstunek na świeżym powietrzu.

Wieczorem odbyło się spotkanie pt. "Wesele rodzin", przeprowadzone w atmosferze prawdziwego wesela, podczas którego każda para wspominała swój ślub, przyjęcie weselne i różne związane z tym wydarzenia. Nie zabrakło wodzireja i weselnych zabaw.

Eucharystii w tym dniu przewodniczył o. Piotr M. Lenart, który ze względu na przeziębienie poprowadził tzw. "kazanie dialogowane", zachęcając każdą rodzinę do wytrwania w miłości małżeńskiej i rodzinnej.

W dzień uroczystości Królowej Polski, 3 maja, zakończył się Zjazd Rodzin. Najpierw w dwóch grupach – męskiej i żeńskiej – podsumowano całe spotkanie. Następnie wspólnie każdy mógł podzielić się swoimi przeżyciami i odkryciami ze zjazdu. Podczas uroczystej Eucharystii nastąpiło odnowienie oddania się Niepokalanej, a jedna osoba włączyła się w szeregi MI.

 * * *

Organizatorzy pragną z serca podziękować wszystkim, bez których III Rycerski Zjazd Rodzin nie odbyłby się. Przede wszystkim franciszkanom: o. Stanisławowi M. Piętce, gwardianowi Niepokalanowa, i o. Ryszardowi M. Żuberowi, prezesowi MI, który wsparł inicjatywę w imieniu Zarządu Narodowego; o. Marianowi Płuciennikowi, opiekunowi Ośrodka Formacyjnego MI w Niepokalanowie Lasku, za otwartość i gościnność; o. Grzegorzowi M. Szymanikowi, który służył pomocą w poszczególnych punktach programu, a także braciom zakonnym z Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w Łodzi Łagiewnikach, za wszelką pomoc; Siostrom Mniejszym Maryi Niepokalanej; Siostrom Franciszkankom Rycerstwa Niepokalanej, młodzieży miejscowej z Teresina i Paprotni oraz młodym z Apostolskiej Grupy Rycerskiej za, jak co roku, nieocenioną pomoc w opiece nad dziećmi, pomysłowość w organizowaniu im zajęć i odpowiedzialność. Dziękujemy również wszystkim wspierającym to rycerskie dzieło modlitwą.

ster/pml/kw

Komentarze

Script logo